Czym tak na prawdę jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych, potocznie nazywane optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych, z angielskiego search engine optymalization. To działanie Opiera się na procesach, zmierzających do osiągnięcia pierwszej pozycji w rankingu użytkownika z wykorzystaniem wyszukiwarek internetowych.

Pozycjonowanie stron www to jeden z środków przez które, możliwe jest zwiększyć wielkość odwiedzin portalu, używając potrzebnych słów i fraz kluczowych. Tak więc Twoja strona www przyciąga lepszą reputację a także wyższe obroty firmy o ile Twój portal jest związany z działalnością komercyjną.

Pozycjonowanie portalu internetowego wykorzystywane jest na zasadzie swoistego rodzaju baner. Cykl pozycjonowania to nieustanne analizowanie mechanizmów funkcjonowania wyszukiwarek i wykorzystywaniu tagów html w taki sposób, aby pasowały do aktualnych algorytmów wyszukiwarki , celem zwiększenia rankingu strony www w wynikach wyszukiwania.

W nazewnictwie możliwe jest rozróżnienie na pozycjonowanie (off-page), które obejmuje czynności wykonywane poza obrębem strony internetowej oraz optymalizację / on page, czyli działania dokonywane wyłącznie na witrynie, przenoszące wpływ na układ a także budowę strony.

Rozkład ten wykorzystuje się w tym kontekście, jednak wszystkie określenia pozycjonowania oraz optymalizacji używane są zamiennie. Istotną rolę w SEO mają także strony, związane z pozycjonowaną stroną, są to zazwyczaj portale społecznościowe: Twitter czy Facebook. Optymalizacja stron, może być dorozumiana także jako metody, modyfikujące content strony, mając na uwadze wybrane frazy oraz modyfikacje kodu serwisu.